مشاوره در واتس اپ

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید : تیرویید یک غده حیاتی است که جلوی گردن قرار گرفته است و هورمون های تیروکسین و تری یدوتیرونین را تولید و به داخل خون ترشح می کند .

تیروئید یکی از غدد مهم است که اگر دچار اختلال شود ، فرد دچار حالت های گوناگونی چون : لرزش دست ، نارسائی قلب ، درد سینه ، تند شدن ضربان قلب ، افزایش وزن و غیره می شود .

بیماری های مرتبط با تیروئید را جدی بگیرید زیرا در صورت پیشرفت می توانند علائم نادری چون سکته مغزی یا بیماری های روانی را در پی داشته باشند .

به طور کلی اگر بیماری های مرتبط با تیرویید به درستی و به موقع تشخیص داده نشوند ، بیمار به عوارض های متعددی دچار می شود و اختلالاتی در روند زندگی به وجود می آید.

جراحی تیروئید

بیماری های مرتبط با تیروئید

نارسائی های مرتبط با تیروئید به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

  • پر کاری تیروئید یا هیپرتیروئیدیسم
  • کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم

بیماری هایی چون گواتر یا بزرگی غدد تیروئید ، یکی از رایج ترین بیماری های تیرویید است .

از دیگر بیماری های می توانیم : آدنوم سمی ، گریوز و التهاب تیروئیدی هاشیماتو اشاره کنیم .

غده تیروئید چیست ؟

این غده یکی از غدد اندوکرین یا درون ریز انسان می باشد که هورمون های مترشح از آن برای عملکرد فیزیولوژیک بدن بسیار مهم است .

همانطور که گفته شد هورمون های تیروکسین و تری یدوتیرونین از تیروئید به داخل خون ترشح می شوند و این هورمون ها بر قلب ، مغز ، استخوان ها ، باروری ، وزن و پوست تاثیر دارند .

غده تیروئید در وسط گلو است و شکل ظاهری آن شبیه حروف انگلیسی H می باشد  ، قسمت وسط آن روی نای قرار دارد و به نسبت دو قسمت دیگر که در دو سمت نای قرار گرفته اند ، ضخامت کمتری دارد .

درمان بیماری های تیروئید

برای درمان هر بیماری یا اختلال ، روش های بسیار مختلفی وجود دارد و تمامی افراد می دانند که روش های تهاجمی و جراحی تنها زمانی استفاده می شوند که روش های غیر تهاجمی یا روش های طبیعی تاثیرگذار نباشند و این موضوع درارتباط با غدد تیروئید نیز صدق می کند .

در ابتدا جراح سر و گردن از طریق دارو سعی می کند مشکلات مرتبط با تیروئید را برطرف کند اما برخی از افراد خیلی دیر اقدام به درمان می کنند و تنها راه برای برطرف کردن نارسائی های تیروئید انجام جراحی می باشد .

زمانی که نای و مری تحت فشار قرار گرفته باشند ، انجام جراحی تیروئید بهترین روش برای درمان اختلالات بلع یا تنفسی بیمار می باشد .

Call Now Button