مشاوره در واتس اپ

اتوپلاستی

اتوپلاستی

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش یکی از جراحی های پرطرفدار برای رفع برجستگی و بدفرمی گوش ها می باشد، افرادی که قصد انجام جراحی گوش را دارند بهتر است به بهترین جراح گوش مراجعه کنند.

از آن جا که جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی یک عمل اورژانسی محسوب نمی شود پس فرد زمان کافی را برای انتخاب یک جراح گوش خوب را دارد.

در این مقاله می خواهیم به موضوع جراحی زیبایی گوش بپردازیم.

اتوپلاستی

آیا جراحی گوش عوارضی دارد؟

بهتر است بدانید که این روش کاملا ایمن می باشد و تاثیری بر روی شنوایی فرد نمی گذارد و در ناحیه ای که برش ایجاد می شود هیچ رگ عصبی – حرکتی وجود ندارد.

به این نکته مهم توجه کنید برای اینکه بعد از جراحی گوش دچار مشکلی نشوید بهتر است مراقبت های قبل و بعد از آن را رعایت کنید.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

 • آزمایشاتی را که متخصص گوش برای تان تجویز نموده است به طور کامل انجام داده و نتیجه آن را برای بررسی های بیشتر به او نشان دهید.
 • بیمار به مدت دو هفته قبل از جراحی گوش از داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین استفاده کنید.
 • به مدت دو هفته از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز نمایید.
 • پیش از مراجعه برای جراحی گوش بهتر است استحمام کنید.
 • شب قبل از عمل جراحی گوش شام سبک میل کرده و به مدت 8 ساعت قبل از جراحی گوش چیزی میل نکنید.
 • در روز جراحی حتما یک نفر همراه با خود داشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • داروهایی را که جراح و متخصص گوش و حلق و بینی تجویز نموده است به طور کامل مصرف کنید.
 • هنگام استراحت و دراز کشیدن مراقب باشید که بر روی گوش نخوابید.
 • تا چند روز بعد از جراحی گوش از رفتن به حمام پرهیز کنید.

با رعایت موارد فوق بهترین نتیجه را از انجام جراحی زیبایی گوش به دست آورید.

عمل جراحی اتوپلاستی ، چگونه انجام می شود ؟

در ابتدا لازم به ذکر است که عمل جراحی زیبایی گوش ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ؛ پزشک ، پس از بیهوش شدن بیماران ، اقدام به ایجاد برش جهت اعمال اصلاحات مورد نیاز می کند ؛ برش های مورد نیاز در جراحی زیبایی گوش ، بسته به ایرادات بیماران در ناحیه پشتی یا در ناحیه جلویی گوش ها ایجاد می شود ، پس از ایجاد برش های مورد نیاز و جدا کردن پوست از غضروف ، پزشک ناهنجاری های موجود را برطرف کرده و برش های ایجاد شده را بخیه می زند.

بسیاری از افراد نگران باقی ماندن جای اسکارهای ناشی از جراحی زیبایی گوش می باشند ، در این باره باید ذکر شود که جای بخیه های عمل جراحی زیبایی گوش ، به مرور زمان و به تدریج کم رنگ شده و در نهایت از بین می رود ؛ لازم به ذکر است که برش های جراحی زیبایی گوش ، در بین چین های طبیعی گوش ایجاد می شوند ؛ بنابراین در صورت از بین نرفتن جای بخیه ها نیز ، جای آن ها قابل رویت نخواهد بود.

مدت زمان مورد نیاز جهت انجام عمل جراحی زیبایی گوش ، بسته به میزان ایرادات گوش متغیر می باشد ؛ اما در حالت کلی عمل جراحی زیبایی گوش ، بین 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد.

بسیاری از افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی گوش را دارند ، در این باره نگران می باشند ، که آیا جراحی زیبایی گوش بر روی شنوایی تاثیر می گذارد؟  در این باره باید ذکر شود ، خیر ؛ چرا که مکانیسم شنوایی درون گوش قرار گرفته و در عمل جراحی زیبایی گوش فرم ظاهری گوش ها تحت جراحی قرار می گیرد ؛ بنابراین در حین عمل جراحی زیبایی گوش هیچ گونه آسیبی به مکانیسم شنوایی وارد نمی شود.

بهترین سن جهت انجام جراحی زیبایی گوش

عمل جراحی زیبایی گوش ، را باید زمانی انجام داد که گوش ها به طور کامل رشد کرده و به اندازه نهایی خود رسیده باشند ؛ معمولا در سنین 5 الی 6 سالگی ، رشد گوش ها تکامل می یابد ؛ بنابراین از سن 5 الی 6 سالگی می توان جهت انجام جراحی زیبایی گوش اقدام کرد.

لازم به ذکر است که انجام عمل جراحی زیبایی گوش ، در سنین پایین تر بسیار راحت تر از بزرگسالی خواهد بود ؛ چرا که در کودکی ، گوش ها راحت تر تغییر شکل می یابند.

انواع اختلالات گوش

با عمل جراحی اتوپلاستی ، می توان بسیاری از مشکلات ظاهری گوش ها را که در اثر ژنتیک پدید آمده اند ، از بین برد ؛ در ذیل به برخی از ناهنجاری های گوش اشاره شده است :

 1. گوش کاگوت
 2. گوش گربه ای
 3. گوش آویخته
 4. گوش ویلدرموت
 5. گوش استال
 6. گوش کوسمان
 7. میکروشی
 8. ماکروشی
 • گوش کاگوت :

به افرادی که گوش آن ها لاله ندارد ، می گویند این افراد مبتلا به عارضه گوش کاگوت می باشند.

 • گوش گربه ای :

افرادی که مبتلا به عارضه گوش گربه ای می باشند ؛ لبه گوش آن ها ، هم چون گوش گربه ها ، به سمت جلو خم شده است.

 • گوش آویخته :

منظور از گوش های آویخته ، گوش هایی می باشد که به شدت به سمت جلو خمیده شده اند.

 • گوش ویلدرموت :

در افراد مبتلا به عارضه گوش ویلدرموت ، قوس بالایی گوش ها برعکس بوده و سمت ناحیه جمجمه خم شده است.

 • گوش استال :

لبه گوش افرادی که مبتلا به این عارضه می باشند ، نوک تیز است.

 • گوش کوسمان :

در اصطلاح به این عارضه ، گوش علامت سوالی نیز گفته می شود  ؛ همانطور که از نام این عارضه پیداست ، گوش افراد مبتلا به این عارضه شبیه به علامت سوال می باشد و لاله و قوس بیرونی گوش آن ها ، از هم جدا است.

 • میکروشی :

افرادی که مبتلا به این عارضه هستند ، گوش آن ها به اندازه کافی رشد نکرده و کوچک می باشد.

 • ماکروشی :

افرادی که مبتلا به این عارضه هستند ، بر خلاف افرادی که مبتلا به عارضه میکروشی هستند ، دارای گوش های بزرگ می باشند.

اتوپلاستی هزینه عمل زیبایی گوش

هزینه عمل جراحی اتوپلاستی ، بسته به پارامترهای گوناگونی متغیر می باشد به همین علت افرادی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی گوش گرفته اند ، باید جهت اطلاع از هزینه عمل جراحی اتوپلاستی ، به جراح گوش مراجعه نمایند ؛ پس از انجام معاینات مورد نیاز ، هزینه جراحی زیبایی گوش در آن ها مشخص می گردد.

Call Now Button